0258 268 50 52

Civata ve Vidalar

Civata, Vida ve Türleri
Civata genellikle altıgen başlı olarak üretilen, silindirik gövdesi üzerinde vida dişi bulunan bağlantı elemanıdır. Sıkma kuvveti genellikle üzerindeki somuna uygulanır ve bu şekilde birbirine bağlanılmak istenen nesneler sıkıştırılarak sabitlenir.

Civata ile Vida Arasındaki Fark Nedir?
Civatalar, üzerinde bulundurduğu somunun anahtar ile sıkılması ile çok daha fazla kuvvet ile sıkıştırma yapabilirler. Vidalar ise baş kısmında bulunan çentiklere uygun tornavidalarla sıkıştırma yapılarak kullanılır.

Civatalar çok farklı alanlarda kullanıldıkları için kullanılacakları ortamlara uygun şekilde uygun malzemeden ve uygun teknikle üretilirler.

Civata Türleri
Altı Köşe Başlı Civatalar
Altıköşe başlı civatalar genellikle makine ve inşaat sektöründe kullanılan civatalardır. Kullanıldıkları alana göre diş yapıları ince yada daha kalın olarak üretilir. Üzerine takılan somun ile sıkıştırma işlemi yapılır.

Allen Civatalar
Civata başının dışarıda kalmasının istenmediği durumlarda yada anahtar kullanılamayacak kadar dar alanlarda allen başlı civatalar kullanılır.

Havşa Başlı Civatalar
Gömme anahtarlı havşa başlı civataların baş kısmı silindirik başlı civatalardan daha ince yapıya sahiptir. Civata başının dışarıda kalmasının istenmediği ve ince malzemelerin bağlantısı sırasında havşa başlı civatalar tercih edilir.

Tornavida Ağızlı Civatalar
Baş kısmında bulanan kanala uyumlu tornavida ile sıkılıp gevşetilebilirler. Küçük bağlantılar için kullanılırlar.

Yıldız Tornavida Ağızlı Civatalar
Baş kısmındaki oyukların yıldıza benzemesi sebebiyle bu ismi almışlardır. Yıldız tornavida başlı vidalar tornavida ağızlı vidalardan daha kuvvetli şekilde sıkma sağlar. Yıldız şeklindeki oyuklar tornavidanın vidaya uyguladığı kuvveti bölerek oyuk kısımların deforme olmasını engeller.

© ozsoyhirdavat.com Tüm hakları saklıdır. clickden.net