Özsoy Hırdavat'a Hoşgeldiniz!

Menü

ASMA KİLİT
İnsanoğlu varoluşundan buyana hep güvende olmak istedi.  Bu amaçla can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla asma kilidi icat etti. Günümüze gelinceye kadar bir çok teknolojik gelişmeden  etkilenen kilitler, kullanılan malzeme türünden, parmak izi okuma özelliğine kadar bir çok özellik kazandılar.

Asma Kilit

kategorisi içeriğindeki ürünler listeleniyor

Filtreleme

Asma Kilit

kategorisi içeriğindeki ürünler listeleniyor

Sırala

Görünüm

Katalog görünümü

Liste görünümü

Asma kilit kullanım ve uygulama açısından kolay olduğu için çok tercih edilmektedir. Tarihi olarak olarak incelediğimizde ise Mısır ve Mezopotamya bölgesinde keşfedilen örneklerde 4 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu gözlenmektedir. Bu örnekler ahşap kilitlerdi. Daha sonra Romalılar dönemine geldiğimizde ise asma kilitler bu dönemde adeta çağ atalayarak metalden yapılmaya ve kendilerine ait anahtarlara sahip oldular.

Asma kilitler hayata geldikleri kültürlerden de etkilendiler Rum ve  Ermeni kilitleri üzerinde haç işaretleri bulunurken Osmanlı dönemine ait kilitlerde ise lale motifleri bulunmaktadır.  Tarihi gelişimini daha detaylı olarak buradan  okuyabilirsiniz.


Asma Kilit Çeşitleri

Çelik Asma Kilit
İsmini yapıldığı madde olan çelikten alan bu kilitler diğer türlerine göre oldukça güçlü bir yapıya sahiptir.

Standart Asma Kilit
Görünüm olarak sarı ve gri renkte olmaktadırlar. ve ortalama bir mandal ölçüsüne sahiptirler.  Pirinç diye tabir edilen maddeden yapılanlar sarı kilit olarak anılırlar fakat her sarı renkteki kilitte pirinçten yapılmış sayılmaz. Ürünü alırken bu farka dikkat etmek gerekir.

Uzun Asma Kiliti
Mandalının uzun olması sebebiyle bu ismi almıştır. Birbirinden uzakta olan nesneleri kilitlemek için kullanılırlar .

Şifreli Asma Kilit
 Anahtar girişleri yoktur. Üzerinde rakamların bulunduğu dönebilen parçalara sahiptirler. Yanyana bulunan bu parçaları üzerindeki rakamları belirli bir dizilişe  göre doğru şekilde sıralarsak kilit açılır. Bu sayı ne kadar uzun olursa kilidin şifresinin yabancı bir kişi tarafından çözülmesi o kadar zorlaşmaktadır.

Yassı Kayar Pimli Asma Kilit
 Bu kilit güvenlik açısından daha kuvvetlidir. Çünkü parçalarının arasına levye yada farklı bir cisim sokmak çok zordur. Buda kırılarak açılmasını engeller. Ayrıca şeklinden dolayı demir makasıyla kesilememesi de güvenli olmasını sağlar.